Zdolni Polacy – dlaczego nie mogą się rozwijać?

Polska młodzież wbrew powszechnej opinii jest bardzo zdolna. Jeśli młodym Polakom umożliwi się rozwój umysłowy i fizyczny potrafią oni bardzo dużo osiągnąć. Niestety nawet Ci najzdolniejsi są hamowani w swoim rozwoju brakiem nakładów na naukę czy sport. Dlatego też tak łatwo i bez żalu opuszczają Polskę.

Naukowcy i eksperci

Polscy studenci i naukowcy są bardzo cenieni na całym świecie. Kilka tygodni temu w programach informacyjnych zachwycano się uczniem, który zaprojektował i wykonał rękawicę sterowaną głosem. Polscy studenci wygrali konkurs na marsjański łazik, który projektowali i wykonali z prostych materiałów, które były dostępne za niewielkie pieniądze, jakimi dysponowali. Dlaczego zatem nasi wspaniali, młodzi ludzie nie mogą rozwijać swoich umiejętności w Polsce, tylko muszą wyjeżdżać do innych państw?

Sportowe gwiazdy

Kolejną grupą zupełnie niedocenianą, o którą nasze państwo nie dba, są młodzi sportowcy. Nawet najbardziej zmotywowani młodzi ludzie nie mają szans na wybicie się z powodu braku funduszy na odpowiedni sprzęt, kadrę trenerską i obiekty sportowe. Warto choćby podkreślić, że jednymi z najczęściej wymienianych piłkarzy świata są obecnie między innymi Polacy. Niestety wymieniając ich nazwiska łączone są one z zespołami z lig zagranicznych. Ostatnio spekuluje się na temat Roberta Lewandowskiego, który miał skończyć współpracę z Borussią Dortmund i przejść do FC Bayernu lub Barcelony. Po takich pięknych karierach jak wspomnianego Roberta Lewandowskiego czy Kuby Błaszczykowskiego w niemieckiej lidze, chciałoby się usłyszeć, że również sportowcy trenujący w naszym kraju mają szanse na sławę. Niestety o ile na piłkę nożną są jeszcze jakieś fundusze, to na inne sporty pieniędzy brak. Wielu sportowców, nawet tych światowego formatu, muszą samodzielnie zabiegać o pieniądze na treningi. Medaliści największych imprez światowych takich jak Mistrzostwa Euro czy Olimpiada trenują za własne pieniądze.